Na vysokej škole Goethe Uni študuje 117 študentov, väčšina je z Česka

01.11.2012 Bratislava

Bratislava 1. novembra (TASR) – Súkromná vysoká škola, ktorej vznik vláda SR povolila iba v júli tohto roku, prijala do prvého ročníka celkovo 117 študentov, tri štvrtiny z nich študujú v rámci magisterského štúdia, zvyšok na bakalárskom stupni. Zaujímavosťou je, že medzi slovenskými a českými študentmi mierne prevažujú študenti z Českej republiky.

Z troch fakúlt, ktoré pôsobia v rámci vysokej školy, bol najväčší záujem o Fakultu medzinárodného podnikania, kde sa na štúdium prihlásila takmer polovica študentov. Ďalšími dvomi fakultami sú Fakulty cestovného ruchu a Fakulta mediálnych a kultúrnych štúdií.

Poverený rektor súkromnej vysokej školy Goethe Uni v Bratislave profesor Juraj Stern hodnotí prvé dva týždne akademického roku so spokojnosťou v hlase. Hovorí, že očakával oveľa väčšie "pôrodné bolesti", k akým v rámci rozbehu novej školy prišlo.

"Zatiaľ máme veľmi dobré odozvy od študentov i pedagógov," hovorí Stern, no zároveň priznáva, že kvôli oneskorenému štartu oproti normálnemu školskému roku sa v prvom semestri nepodarilo naplniť cieľ, že dominantným jazykom na škole bude nemčina. Výučbu zatiaľ zabezpečuje tridsiatka slovenských a českých učiteľov, ktorí prednášajú vo svojich materinských jazykoch. Škola síce kontrahovala 35 učiteľov z Nemecka, Rakúska, Švajčiarka a severného Talianska, no zatiaľ s nimi uzavrela zmluvu o budúcej spolupráci.

"V čase, keď sme mali definitívne povolený vznik, mali títo učitelia už zazmluvnené záväzky na svojich domovských školách," uviedol Stern. "Preto sme sa s nimi dohodli, že spolupráca sa začne od budúceho semestra, teda vo februári 2013," dodal Stern.

Hlavnou devízou pre budúcich absolventov Geothe Uni by podľa Sterna malo byť práve to, že študenti budú vzdelávaní nemeckými a rakúskymi profesormi. "Práve tým budú pre nemecké a rakúske firmy príťažlivejší," uviedol dlhoročný rektor Ekonomickej univerzity, ktorý pripomenul, že Nemecko je pre Slovensko v súčasnosti najväčším obchodným partnerom a na Slovensku pôsobí až 400 firiem z nemecky hovoriaceho prostredia, kde sa absolventi školy môžu umiestniť. Dodal, že myšlienku vzniku školy aj preto podporila Nemecká a Rakúska obchodná komora.

Kvalitné vzdelávanie by mala zabezpečiť aj povinná prax

"Preto aj Fakulta cestovného ruchu bude v Piešťanoch, aby študenti mali možnosť podporiť teoretické poznatky o cestovnom ruchu a kúpeľníctve príkladmi z praxe, v prostredí piešťanských kúpeľov," uviedol Stern.

Ešte pred oficiálnym začiatkom školy sa hovorilo o úzkej spolupráci s prestížnou frankfurtskou Goethe Universität. Podľa Sterna sa uskutočnilo prvé stretnutie, kde sa predstavitelia oboch škôl dohodli, že príde k ďalším rokovaniam o možnej spolupráci. "Dvere sú otvorené, potrebujeme do nich len vstúpiť," uviedol Stern s tým, že ešte predtým chce Goethe Uni dokázať svoju kvalitu a opodstatnenie.

O rozšírení počtu fakúlt škola zatiaľ neuvažuje

Rozvoj vidí Stern skôr v úsilí poskytnúť doktorandské štúdium na škole. "Najreálnejšie sa javí otvorenie doktorandského štúdia na Fakulte medzinárodného podnikania, tam uvažujeme o zriadení vedeckého centra, ktoré by zintenzívnilo rozvíjanie publikačnej a vedeckej činnosti," prezradil Stern.

Goethe Uni by mala podľa Juraja Sterna posunúť latku v oblasti vysokoškolského vzdelania vyššie. Osobne priznáva, že ho preto teší fakt, že medzi uchádzačmi o štúdium boli aj absolventi iných vysokých škôl. "Chápem to tak, že sa u nás chcú „dokvalifikovať“ a dostať to, čo na vysokej škole predtým nedostali."

Dodal, že je presvedčený, že s tímom pracovníkov a pedagógov školy môže Goethe Uni vychovať generáciu vysokoškolských odborníkov, ktorí svoje schopnosti preukážu v širokom zábere oblastí, od ekonomiky a politiky až po umenie a filozofiu. "Tak ako to kedysi dokázal Johann Wolfgang Goethe ktorého meno škola nesie," uzavrel Juraj Stern.
 

Vyberte región